Виконали учні 8-А класу

ВФМЛ № 17

Цехановський Олександр, Жебрак Світлана, Шостак Анна

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

Якими творами прославився Тарас Шевченко

Тарас Шевченко у власній творчості відтворив саме ті думки й настрої, які були важливими в житті українців його часу. Тому, зрозуміло, чому його творчість залишила глибокий відбиток у серцях людей. А отже, він став, дійсно, відомим. Але були й особливі твори та збірки, які запам'ятилися народу більше. Мабуть, перше, що може спасти на думку багатьох - "Кобзар". Вихід друком першої збірки Тараса Шевченка 18 квітня 1840 року був знаменною подією не лише в історії української літератури, а й в історії самосвідомості українського народу. У другій половині XIX — на початку XX століття чи не єдиною книжкою в більшості сільських хат України був саме «Кобзар», вірші з якого вчили напам'ять, і за ним училися читати. Також, на самому початку свого творчого шляху письменник написав соціально-побутові поеми: "Катерина", "Слепая". Історичні поеми: "Тарасова ніч", "Іван підкова". Історико-революційна поема - "Гайдамаки". Усі з яких, дійсно, стали відомими на знаними. Також, не можна оминути і видатні вірші Шевченка. "Думи мої думи...", "Заповіт", "Садок вишневий коло хати", "Минають дні, минають ночі", "Мені тринадцятий минало", "Село" - вірші, які наразі відомі кожному українцеві. Але, сказати що митець став відомим саме завдяки конкретним творам, не можна. Тарас був дуже різнобічно обдарованим та зайняв своє місце в літературі, мистецтві, культурі бувши і глибоким ліриком, і творцем епічних поем, і видатним драматургом.

Дитинство Тараса Шевченка

Шкільна освіта — усього 2 класи Тарас Шевченко народився в кріпацькій родині, та був одним із 7 дітей. Тож можливостей для того, щоби забезпечити своєму синові повноцінну освіту, у батьків не було. Майбутній поет закінчив лише два класи церковно-приходської школи. Його забрали зі школи після смерті матері: тепер Тарас мав доглядати за молодшими братами та сестрами, допомагати батькові по господарству. Та саме під час навчання Тарас зацікавився живописом, літературою — зокрема, творчістю Григорія Сковороди. Зростав під впливом розповідей діда Дід майбутнього поета та художника, Іван Шевченко, був грамотним селянином — умів читати й писати, знав багато цікавих історій. Тож маленький Тарас полюбляв проводити з ним багато часу, зростаючи під впливом розповідей про Коліївщину, козаччину та народних героїв — Залізняка, Гонту. До оселі Тарасового діда часто повертали кобзарі: їхня творчість справила величезний вплив на хлопчика та формування його світогляду. Малому Тарасові доводилося читати псалтир над померлими Після смерті матері, хлопчик був змушений багато працювати — наймитував у дяка, виконуючи найрізноманітніші доручення. І поряд із цілком звичним — наносити води чи дров — той доручав малому Тарасові читати псалтир на похоронах односельців, адже хлопчик добре володів грамотою. Навчався у відомого європейського живописця Яна Рустема Юний Тарас у 15-річному віці відвідував уроки одного з найвідоміших литовських живописців — Яна (Йонаса) Рустема. Про цей період Шевченко згадував із теплом упродовж усього життя. У своєму листі до польського історика Броніслава Залеського Тарас писав: «Ти питаєш мене, чи можна тобі взяти кисть та палітру. На це мені відповідати тобі та радити досить важко, тому що я давно не бачив твоїх малюнків. І тепер я можу тобі сказати тільки, що казав колись учням своїм старий Рустем, професор малювання при колишньому Віленському університеті: «Шість років рисуй і шість місяців малюй та будеш майстром»».

Життя Тараса

Трохи цікавого про Tараса

1.За життя Шевченко намалював 1300 картин, портретів, малюнків, офортів, ескізів тощо, з яких дійшли до нас близько 800 робіт.

2.Вірші Тараса Шевченка перекладені більш ніж ста мовами світу і навіть мовою есперанто;

3.Один із 300 кратерів Меркурія отримав ім’я Тараса Григоровича. Діаметр кратера Т. Г. Шевченко – 137 кілометрів.

4.1384 пам’ятники Кобзареві встановлено на території від Бразилії до Китаю. Більшість — 1256, розташовані на території України, майже півтори сотні розмістились у 35 країнах;

5.Нині в Україні 164 населені пункти названі на честь Тараса Шевченка;

6.На честь Кобзаря названа протока в Аральському морі і гірська вершина північного Кавказу (висота 4200 м.)

Далі про життя

Українець козацького роду За родинними переказами, предки Шевченка з батькового боку походили від запорізького козака Андрія, який повернувся з Запорізької Січі на початку XVIII століття та створив сім’ю. Материна родина ж була з Прикарпаття. Письмових довідок про рід Шевченків та Грушівських збереглося мало: через нестачу метрик до 1806 року в Кирилівській церкві. Ріс дуже жвавим та непосидючим За спогадами рідних, малий Шевченко ріс дуже неспокійним та непосидючим хлопчиком. І міг утнути щось зовсім несподіване, якщо сестра залишала його без нагляду на деякий час: то втекти кудись, то наїстися землі. Коли ж Тарасові виповнилося 5, сестра перестала за ним доглядати так ретельно: бо просто не мала часу. Адже в родині Шевченків народилася молодша дівчинка Маруся, яка була від народження сліпою, та потребувала вдвічі більше піклування.

Достеменно невідомо, скільки саме майстер-класів художника відвідав Шевченко. Деякі дослідники біографії митця вважають, що 10. Інші — що 6. Та варто знати, що такі уроки не були традиційними академічними парами. Це радше тривалий курс, розтягнутий у часі: один майстер-клас міг тривати, перериваючись, декілька днів чи навіть тижнів. А також складався з декількох частин: теорії, практики та домашніх завдань.

Про смерть Тараса

Тарас помер: 10 березня 1861 року. В останній рік свого життя Тарас Шевченко власним коштом видав «Букварь южнорусскій», за яким навчатися грамоті рідною мовою мали дорослі українці в недільних школах. Буквар містив азбуку з друкованими та прописними літерами, тексти для читання, цифри, таблицю множення, переспіви Псалмів Давидових та п’ять щоденних молитов. Однак згодом Буквар був заборонений і вилучений з метою нерозповсюдження недільними школами. І це, не зважаючи на те, що «ничего в себе противного законам не заключает», як говорилось у доносі.